تبلیغات
وبلاگ - غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟

غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟

نویسنده :وبلاگ
تاریخ:پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396-08:50 ق.ظمفیدستان:

غسل نیمه شعبان از جمله اعمال مستحب است که همزمان با نیمه شعبان انجام آن توصیه شده است. زمان غسل نیمه شعبان و نیت غسل نیمه شعبان چگونه است؟

شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکی است و از امام جعفر صادق (ع) درباره فضیلت شب نیمه شعبان روایت است که «از حضرت امام محمد باقر (ع) سؤال شد از فضیلت‌های شب نیمه شعبان. ایشان فرمود: آن شب افضل شب‌ها است بعد از شب قدر و در آن شب خداوند عطا مى‌فرماید به بندگان، فضل خود را و مى‌آمرزد ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش، پس سعى و کوشش کنید در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب. پس به درستى که آن شبى است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدّس خود که دست خالى برنگرداند سائلى را از درگاه خود، مادامى که سؤال نکند معصیت را و آن شب آن شبى است که قرار داده حَقّ تعالى آن را از براى ما به مقابل آنکه قرار داده شب قدر را براى پیغمبر (ص) پس کوشش کنید در دُعا و ثنا بر خداى تعالى».

از جمله برکات شب نیمه شعبان ولادت با سعادت امام زمان (عج) در این شب در سال ۲۵۵ هجری قمری است. امام زمان (عج) در چنین شبی در شهر سامرا دیده به جهان گشودند.

غسل نیمه شعبان

اعمال شب نیمه شعبان در مفاتیح‌الجنان ذکر شده است که یکی از آن‌ها غسل است که سبب تخفیف گناهان می‌شود.

غسل نیمه شعبان از جمله غسل های مستحب زمانی است که جزو اعمال روز نیمه شعبان نیز به حساب می آید. غسل مستحب زمانی به غسل مستحبی گفته می شود که انجام آن در زمان خاصی مستحب است.

غسل نیمه شعبان زمان غسل نیمه شعبان نیت غسل نیمه شعبان

زمان غسل نیمه شعبان

  • وقت غسل نیمه شعبان همان شب و روز نیمه شعبان است.در صورت فوت در وقت، قضا ندارد؛ چنان که در فرض بیم از عدم امکان انجام دادن آن در وقت پیش از دخول وقت نیز نمی‌توان آن را به جا آورد.

نیت غسل نیمه شعبان

  • لازم نیست شخص در وقت غسل، نیت کند که غسل واجب یا مستحب مى‏کنم و اگر فقط به قصد قربت، یعنى: براى انجام فرمان خداوند عالم غسل کند کافى است. بنابراین در هیچ غسلی لازم نیست نیت وجوب یا استحباب بکنید، بلکه اگر انجام غسل با نیت قربت باشد کفایت می کند.

غسل نیمه شعبان در کتاب زادالمعاد

«و غسل در شب نیمه شعبان سنّت است و از حضرت صادق (ع) منقول است كه روزه بدارید ماه شعبان را و در شب نیمه آن غسل كنید كه باعث تخفیف گناهان شما باشد و رحمت الهى شما را دریابد.»

غسل نیمه شعبان در مفاتیح الجنان

شب نیمه شعبان شب بسیار مباركى است. این شب چند عمل دارد اوّل: غسل كردن كه باعث تخفیف گناهان است.

غسل نیمه شعبان در کتاب بلدالامین

لَیْلَةَ اَلنِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ یُسْتَحَبُّ فِیهَا اَلْغُسْلُ وَ فِی هَذِهِ اَللَّیْلَةِ وُلِدَ اَلْقَائِمُ (ع)

در شب نیمه شعبان، غسل مستحب است و در این شب امام زمان (عج) متولد شدند.

غسل نیمه شعبان غسل شب نیمه شعبان

احکام غسل مستحبی

  • غسل‌های زمانی با اعمالی که طهارت را باطل می کنند، باطل نمی‌شود.
  • برخی از علما معتقدند که خوابیدن باعث باطل شدن غسل مستحبی می شود.
  • طبق نظر اکثر علما غسل مستحبی نمی تواند جایگزین وضو بشود.

لزوم وضو بعد از غسل نیمه شعبان برای نماز

آیات عظام امام خمینى، بهجت، خامنه‏ اى و صافى:

  • کسى که غسل جنابت کرده، نباید براى نماز وضو بگیرد، ولى با غسل هاى دیگر (چه واجب یا مستحبّ) نمى‏شود نماز خواند و باید وضو هم گرفت.

آیت الله فاضل:

  • کسى که غسل جنابت کرده، نباید براى نماز وضو بگیرد، بلکه با غسل هاى واجبِ دیگر غیر از غسل استحاضه متوسطه، نیز مى‏تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه بهتر است وضو هم بگیرد.

آیات عظام خویی، تبریزى، سیستانى، نورى، زنجانی و وحید:

  • کسى که غسل جنابت کرده، نباید براى نماز وضو بگیرد، بلکه با غسل هاى دیگرِ واجب غیر از غسل استحاضه متوسطه و با غسل هاى مستحب، نیز مى‏تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه احتیاط مستحبّ آن است که وضو هم بگیرد.

آیات عظام مکارم و روحانی:

  • با هر غسلى مى‏توان نماز خواند و وضو واجب نیست، خواه جنابت باشد یا غیر آن، واجب باشد یا مستحبّ، ولى احتیاط مستحبّ آن است که در غیر غسل جنابت وضو بگیرد.

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

پاسخ های رهبر معظم انقلاب درباره اعتکاف آکاپاسخ های رهبر معظم انقلاب درباره اعتکاف اعتکافسوره ای که خواندنش در زندگی معجزه می کند آکاسوره حمد نسخه‎ای است برای درمان همه آلام جسمی و روحی برخی از خواص سوره حمد جهت رفع تبحمیدرضا فلاح احکام جامع جنابتسؤال در صورت جزم ورود به حوزه، بهتر است چه رشته ای از دبیرستان خوانده شود؟ جواب با انسان بعد از مرگ کجا میرود آیا روح انسان بعد مرگ با ما روح پس از آن كه به وسیله فرشته مرگ قبض شد، در جهان دیگری به نام برزخ قرار می‌گیرد و آیا اثرات خودارضایی بعد از ترک از بین میره؟ جدید اثراتخودارضاییبعدترکبا سلام و تشکر به خاطر ارتباط تان با این مرکز اینكه متوجه زشتی این عمل و آثار مخرب آن غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ مجله زمان غسل نیمه شعبان و نیت غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ غسل نیمه غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ زمان غسل نیمه شعبان و نیت غسل غسل نیمه شعبان چگونه است چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ زمان غسل نیمه شعبان و نیت غسل چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن نیت و زمان آن چگونه است غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ جدید غسلنیمهشعبانچه غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و اعمال روز نیمه شعبان چیست؟ مجله اینترنتی ستاره غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ غسل نیمه زمان غسل نیمه شعبان و نیت فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن مهمان داریم نیمه شعبان در راه است؛ روزی که برای ما شیعیان مهمانداریم نیمه شعبان در راه است؛ روزی که باید چه کنیم و چه رفتاری چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن فوت جدید رو متن اخبار جذاب برتر روز ایران و جهان فوت غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و متن نیمه شعبان متن ادبی درباره امام زمان عج ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️ متن نیمه شعبان برای چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان است و سال سن دارد برگزاری مراسم اعتکاف ویژه شب نیمه شعبان در دانشگاه بوعلی سینا اعتکاف ویژه شب نیمه شعبان کرده است چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن ام چگونه

مطلب غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :غسل نیمه شعبان چه ثوابی دارد؟ نیت و زمان آن چگونه است؟
http://mofidestan.ir/%d8%ba%d8%b3%d9%84-%d9%86%db%8c%d9%85%d9%87-%d8%b4%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d9%86-%da%86%d9%87-%d8%ab%d9%88%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%9f-%d9%86%db%8c%d8%aa-%d9%88-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر